Sistemdeki su nedeniyle meydana gelen yüksek arıza ve bakım maliyetleri ile sürekli olarak karşı karşıya kalınmaktadır. Su tankta ve sistem bileşenlerinde korozyona neden olduğu gibi yağın özelliklerinin bozulmasına da sebep olur.
Sisteme suyun girişi proses sularının yağa karışması veya tankın nefes alıp vermesi sırasında tanka giren nemli hava ile olabilir. Yüksek sıcaklılarda çalışan üniteler, soğuk ortamda havada gaz halde bulunan su buharıyla karşılaştığında buhar yoğuşarak sıvı hale gelir, bu durum tank içinde terleme denilen olayı yaratır ve çoğu zaman tankın içinde damlalar gözle görülebilir.

Suyun hava ile sisteme karışmasını engellemek için katı partiküller tutmak için kullanılan depo kapağı veya havalandırma filtreleri yerine hem katı partikül hem de nem tutma özelliği olan Silica-Guard ürünleri kullanılmalıdır.
 
Amacı toplam yağ kontrolünü sağlamak, havadaki kirleticilerden ve su buharından sistemi izole ederek sıvı ömrünü uzatmak, yüksek bakım maliyetlerini ve plansız duruşları asgariye indirmeye yardımcı olmaktır.
 
Guard SG,SGH ve SGX serisi filtreler dişli kutuları, hidrolik sistem tankları,toplu depolama tankları, yağ varilleri, IBC tanklar, yağlı trafolar ve havadan izole edilmek istenen tüm sıvı tanklarında hava filtresi olarak kullanılır.
 
Verimliliği arttırılmış silika jeller ile suyu, çift katman filtreler ile 3 mikrondan daha büyük parçacıkları nötralize ederek operasyonel verimlilik sağlar.
 
Kirleticileri sisteme girmeden adsorbe eder. Yağ ve sistemin ömrünü uzatır. Tank dibindeki çamurlaşmayı önler, korozyon oluşumunu engelleyerek pahalı ekipmanları korur.
 
Şeffaf gövdesi sayesinde kolaylıkla gözlenebilen Silica-Guard  ve içeriğindeki renk değiştiren indikatörlü desikantlar ile kullanım süresi dolan ürün rahatlıkla yenisi ile değiştirilir.

SİLİKAJEL NEDİR?
Şeffaf silikajel tatsız, kokusuz, toksik olmayan, aşındırıcı olmayan ve kimyasal olarak inert bir maddedir. Endüstrideki birçok kullanım için tasarlanmış çok sayıda gözenek ebadı ile elde edilebilen oldukça aktif bir adsorbandır. Adsorpsiyon sırasında, silika jelinde kimyasal reaksiyon yoktur ve yan ürünler ortaya çıkmaz. Şekli ve büyüklüğü asla değişmez. Dış yüzeyleri kuru kalır ve suya doygun olsa bile serbest akar.
Endüstride kullanımında doluluğunun anlaşılması için indikatörlü, yani renkli tipleri kullanılmaktadır. Mavi renkli olanı yaygın olarak kullanılsa da Avrupa Kimya Ajansı tarafından çevre ve sağlık riskleri taşıdığı tespit edilmiştir. İçerisindeki kobalt klorid kanserojen etkiye sahiptir ve kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilmektedir.
Bunun yerine tekrar formüle edilerek bu maddeden arındırılan turuncu silikajeller güvenle kullanılabilir. Mavi olanlar ile aynı boyutlardadır ve aynı nem tutma kapasitesine sahiptir.

 
Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsın. Daha fazla bilgi edinmek için Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik Politikası sayfalarımızı ziyaret edebilirsin.