Filtre elemanları, yalnızca kir tutma kapasiteleri tamamen kullanıldığı zaman ekonomik olurlar. Bu nedenle filtre gövdelerinde birer kirlilik bakım göstergesi bulunmalıdır.
 
FILTRATION GROUP, aşağıdaki özelliklerde bakım göstergelerini üretmektedir:
  • Fark basınç göstergeleri
  • Basınç göstergeleri/şalterleri
  • Vakum göstergeleri/şalterleri

Hangi filtre elemanı kullanılırsa kullanılsın, partiküller birleşerek açık gözeneklerin miktarını azaltır. Başka bir deyişle: sıvı akışına izin veren bölüm sürekli olarak azalır. Böylece bileşendeki akışın basıncı sürekli olarak artar.

Basınç filtrelerinde, basınç artışı ve düşüşü ölçülür (fark basıncı). Geri dönüş filtrelerinde basınç yalnızca giriş yönünde ölçülür; çünkü akış direk tanka olur. Emiş filtrelerinde vakum basıncı çıkış yönünde ölçülür.

Mıknatıslı bir piston, yay ile hareket ettirilerek gösterge noktası piston yüzeyi tarafından belirlenir. Gösterge butonunun dış kısmına eş kutuplu bir mıknatıs yerleştirilir. Kutuplar birbirine yaklaştıkça kutupların birbirini itme gücü artar ve en sonunda gösterge üzerindeki kırmızı buton yerinden fırlar. Bu kırmızı buton günlük kontroller sırasında tekrar basılana kadar dışarıda durur. Bu günlük kontrol, tesis çalışma ortamı şartlarında yapılmalıdır. Eğer buton içeri itildiğinde hemen dışarı fırlıyorsa, filtre elemanı en geç mesai sonuna kadar değiştirilmelidir.

Bu mekanik fonksiyon temassız elektrik sinyalleri oluşturmak için de kullanılabilir. Bu amaçla elektrikli üst kısım mekanik/optik bölümün üzerine takılır. Üst kısım tüm elektriksel elemanları bünyesinde toplar.

Standart kontrol fonksiyonuna sahip optik ve elektriksel göstergeler
Normal açık / normal kapalı kombinasyonu–standart özellik
Sonradan kolay monte edilebilme özelliği
İki aşamalı gösterge, %75 ve %100 seviyelerinde - opsiyonel
Ortalama 30 °C’ye kadar sinyalidevredışı bırakma - opsiyonel
Sağlam, bypass’lı olmayan tasarım
Dünya çapında geniş bir distribütör ağı

 
Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsın. Daha fazla bilgi edinmek için Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik Politikası sayfalarımızı ziyaret edebilirsin.